Jistě se všichni shodneme, že „pomerančová kůže“ na stehnech a zadečku není nic, o co bychom měli stát. Celulitida, jak se defektu na kráse odborně říká, však trápí velkou většinu z nás. Netýká se jen žen, i když ty jsou celulitidou postiženy více než muži. Netýká se jen obézních lidí. I štíhlí lidé se potýkají s nevzhlednou pokožkou na problémových partiích.
Celulitida je vnímána jako určitý nedostatek již od dvacátých let minulého století. Vznik a rozšíření celulitidy můžeme definovat jako zvětšení tukových buněk pod kůží, které se tlačí ke kůži a tím právě vytváří neestetické ďolíčky. Nejde však jen o to, že „výsledek“ nevypadá zrovna vábně. V místech, kde se rozšířila celulitida je také omezen průtok krve a lymfy.
Důvody vzniku celulitidy
Ač se to může zdát jen jako výmluva, za „pomerančovou kůži“ na stehnech a zadečku může z velké části dědičnost. Tak to prostě je. I mnohé sportovkyně a velmi štíhlé ženy mají hrbolatou kůži. Ale samozřejmě dědičnost není jediným důvodem vzniku celulitidy. K dalším faktorům patří nedostatek pohybu, nevyvážená strava, nedostatečný pitný režim nebo například hormonální změny a celkově nezdravý životní styl v podobě kouření a konzumace alkoholu. Dalším důvodem je jistě i věk.
Proč zrovna ženy jsou častějšími „obětmi“ celulitidy
Ženy trpí celulitidou o poznání více než muži. Je tomu proto, že právě ženám s oblasti stehen a zadečku usazuje více tuku a jejich kůže je v těchto partiích tenčí. Ďolíčky jsou tak i více vidět. I hormony zde hrají důležitou roli. Především estrogen je určitým viníkem.
Zatočme s nevzhlednou kůží
Abychom co nejvíce eliminovali škody způsobené celulitidou nebo ideálně celulitidu zničili úplně, je třeba přistupovat k problému celostně. Chce to boj na všech frontách.
· Dostatečný pitný režim, vhodná skladba jídelníčku
· Častý pohyb zaměřený na problematické partie
· Masáže – lymfatické masáže
· Radiofrekvence, karboxyterapie
· Kavitace
· Podpůrné kosmetické prostředky