Po schodech chodí prakticky každý z nás denně. Setkáváme se s nimi doma i v zaměstnání. Jejich překonávání máme však natolik vryto do svalové paměti, že na něj ani nemusíme myslet. Není proto divu, že si příliš nevšímáme ani schodů samotných.
Pokud se však nad tím zamyslíme, možná zjistíme, z jakých nejrůznějších materiálů může být. Jistě, většina z nás zná pouze to klasické betonové, překryté linoleem či dřevem, používané obvykle uvnitř, případně kamenné, které najdeme často venku. Avšak to rozhodně nejsou jediné možnosti.
Dříve byl velmi oblíbeným materiálem na stavbu schodišť dřevo, zvláště mezi chudšími lidmi. Jistě, nebylo tak pevné ani trvanlivé jako například kámen, ale bylo snadno dostupné a poměrně levné. A jeho výdrž postačovala. Dnes se však s ním, s výjimkou starých, památkově chráněných budov, příliš nesetkáme. Postupem času jej totiž nahradily jiné, lepší materiály.
Tím nejběžnějším je samozřejmě již zmíněný beton, avšak ten se používá prakticky pouze uvnitř staveb. Venkovní schody jsou často udělány z kamení, avšak vzhledem k jejich hmotnosti a celkovým vlastnostem je lze použít pouze tehdy, pokud jsou položeny na zemi.
Co když ale potřebujeme zkonstruovat zavěšené či samonosné venkovní schody? Zde se dobře osvědčily kovové schody https://www.fa-havlicek.cz/cs/m-94-kovove-schody. Ty jsou dostatečně pevné na to, aby unesly tíhu procházejících lidí, avšak zároveň dobře tvarovatelné, takže je lze snadno upravit a zavěsit do prostoru.
Samozřejmě ani ony nejsou ideální. Po dešti, a zvláště při námraze, se totiž mohou změnit ve skluzavku. A jistě, tento problém je částečně řešen jejich zdrsněným povrchem, avšak ani to neodstraní nebezpečí kompletně. Proč se tedy používá?
Zkrátka proto, že v současné době je to ta nejlepší možnost, kterou máme. Jistě, existují i lepší materiály, avšak jejich použití by bylo příliš nákladné a nevyplatilo by se. Navíc, při správné péči kov vydrží skutečně dlouho a po celou dobu si zachovává své dobré vlastnosti. A to je důležité.